Prieš du metus į Lietuvos alpinizmo elitą įsiveržė du jauni ir ambicingi aukštų sienų pionieriai Saulė Žukauskaitė ir Gediminas Simutis. Balticum 2009 renginyje jiems pavyko nustebinti komisiją. Už judviejų įkopimus El Capitano siena Josemituose, 21 metų Gediminas išrinktas geriausiu Lietuvos ir Baltijos šalių alpinistu.

Saulė su Gedu susipažino Lietuvos kaborių kalvėje – Montis Magia laipiojimo salėje. Tuo metu salėje dirbo ir kartu laipiojo Arūnas Kamandulis. Bendri pomėgiai visus tris draugus subūrė į Montis Magia Alpinistų komandą. Dar negirdėtam tikslui – ekspedicijai į gražiausias ir sunkiausias Amerikos kontinento viršūnes bei uolas.

Rugsėjo 4 dieną prasidėsiantis nuotykis bus ilgiausias Lietuvos alpinizmo istorijoje. Originalų kelionės maršrutą nuodugniai rinkosi ir planavo patys alpinistai. Į jį pasistengė sudėti didžiausias savo svajones, esančias anapus Atlanto. Ekspediciją per du žemynus pradeda Gediminas su Saule, o gruodį į Patagoniją keturiems mėnesiams atvyks Arūnas ir atskris sudėtingiausiems kopimams reikalinga įranga.

Štai kokiais įkopimais lietuviai gali nustebinti alpinizmo Pasaulį.

Juodasis kanjonas, Koloradas JAV. Juodos spalvos 700m besitęsiančios sienos – pirmiausiai tai psichologinis iššūkis. Maršrutai yra laukiniai, retai laipomi ir vieni sunkiausių JAV. Kad pradėti kopimą, alpinistams pirmiausiai reikės nusileisti į kanjono dugną.

Longo viršūnė, Koloradas JAV. Sezono metu „deimantinis“ kalnas sutraukia daug kalnų turistų. Viršūnė yra aukščiau nei 4000m, dažnai trankoma žaibų. 900m siena Saulė ir Gedas ketina kopti naudodamiesi vertikaliais plyšiais granite.

Velnio bokštas, Vajomingas JAV. Mistinis ir legendomis apipintas gamtos kūrinys. Populiari vieta tarp laipiotojų, turi daugiau nei 150 įvairaus sudėtingumo maršrutų. Lietuviai čia tobulins kamino techniką – lipimą įvairaus pločio plyšiais.

Tetonai, Vajomingas JAV. Tai Alpes labiausiai primenanti uolinių kalnų grandinė. Daugiau kaip 4000m aukštis, nenuspėjamas oras, uolų, sniego ir ledo reljefas pareikalaus gerų techninio alpinizmo įgūdžių.

Zion, Juta JAV. Nacionalinis parkas pasižymi įvairaus ilgio plyšių maršrutais. Laipiotojai čia nori patobulinti savo techniką, pralipdami klasikinį Mėnesienos kontraforsą (US 5.12d – FR 7c) ir keletą kitų panašaus sudėtingumo linijų. Įvaldę plyšių lipimo techniką Saulė ir Gedas būtų pasiruošę Josemitų granitui.

Josemitai, Kalifornija JAV. El Capitan uola Josemitų nacionaliniame parke jau kelis dešimtmečius yra viso Pasaulio uolų laipiotojų ir alpinistų traukos centras. Čia gimė didelių sienų lipimo technika. Kai į kelių dienų ekspediciją reikia temptis ne tik uolinę įrangą ir maistą, bet ir prie sienos tvirtinamą lentyną (EN – portaledge), ant kurios miegama. Pora ketina čia pritaikyti kelionėje tobulintą laipiojimo techniką.

Basaseachi nacionalinis parkas, Meksika. 900m aukščio El Gigante siena traukia tik pačius stipriausius uolų laipiotojus. Dėl politinių motyvų nuostabaus grožio kraštas yra mažai lankomas. Kad įveikti aukštas sienas, prireikia kelių dienų kopimo ir milžiniškų jėgų bei motyvacijos atsargų.

Patagonija, Čilė – Argentina. Fantastiško grožio El Chalten nacionalinio parko viršūnės Fitz Roy ir Cerro Tore – kiekvieno alpinisto svajonė. Vien prie jų prisiliesti – daugelio svajonės išsipildymas. Kad įkopti šias viršūnes, prireikia ne tik nepriekaištingos alpinizmo ir uolų laipiojimo technikos, bet ir sulaukti gero oro. Patagonijos orai garsėja savo nepastovumu, todėl sudėtingos viršūnės įkopiamos ypač retai. Patagonijai alpinistai rezervuoja kelis mėnesius ir viliasi, kad tinkamo oro kopimui sulauks.

Visi trys ekspedicijos nariai yra 23 metų, neseniai baigė studijas. Gediminas, iš prigimties fizikas, mokslus krimto Liverpulyje. Saulė studijavo geofizikos mokslus JK universitete, o Arūnas – VU diplomuotas psichologas. Su Montis Magia alpinistų komanda supažindinsime ateityje.