Lapkritį pasibaigę 2012 metų Lietuvos ir Baltijos šalių alpinizmo čempionatai išsiskyrė įspūdingais moterų pasiekimais, įkopimais į aukštesnes nei 8 tūkst. metrų viršūnes, maršrutų įvairove. Susumavus visų trijų šalių alpinistų pasiekimus, bendroje įskaitoje pirmą vietą ir vėl užėmė Lietuva.
Įkopimu į Everesto viršukalnę (8848 m) Himalajuose šįmet pasižymėjo ir pirmąją vietą aukštuminių įkopimų klasėje užėmė latviai Olga Kotova ir Vadims Prudnikovs. O.Kotova tapo pirmąja latve, pasiekusia Everesto viršūnę.
Tuo tarpu Lietuvoje geriausio metų alpinisto (-ės) titulas atiteko Saulei Žukauskaitei, kuri su „Montis Magia“ alpinistų komanda 2011-2012 metais dalyvavo 7 mėnesių trukmės ekspedicijoje ir kopė įspūdingais maršrutais Šiaurės ir Pietų Amerikoje. S.Žukauskaitė yra antroji moteris alpinistė, pelniusi šį titulą. Prieš porą metų jis buvo suteiktas Dovilei Garlaitei už įkopimus į dvi Pamyro kalnų viršukalnes, aukštesnes nei 7 tūkst. metrų.
Čempionato teisėjų kolegija taip pat pastebėjo ir nebe pirmus metus dalyvaujančią, prizines vietas užimančią Laurą Blėdaitę, kuri su Martynu Pumpučiu kopia vis sudėtingesnius maršrutus uolomis.
Be to, specialų prizą gavo trijų merginų – Ilonos Antonovičiūtės, Indrės Bitinaitės ir Sandros Kanapienytės komanda, savarankiškai įkopusi į Prancūzijos Alpių Aiguille du Midi viršūnę techninių alpinizmo įgūdžių reikalaujančiu maršrutu.
„Žvelgiant ir į čempionato rezultatus, ir bendrai į vykdomus kopimus, akivaizdu, kad auga nauja alpinisčių, kopiančių sudėtingus ir sunkius maršrutus. Tai parodo, kad alpinizmas yra prieinamas visiems ir tam nebūtina vyriška jėga – svarbesnė yra valia ir protingas užsispyrimas. Tikimės, kad tokie pasiekimai paskatins daugiau žmonių domėtis kalnais ir saugiai į juos kopti“, – teigė Lietuvos alpinizmo asociacijos prezidentas Saulius Damulevičius.
Išskirtiniai kopimai aukštuminių įkopimų klasėje
Greta moterų pasiekimų, S.Damulevičius pažymėjo Ernesto Markšaičio įkopimą į Broad Peak viršūnę (8051 m) Karakorumo kalnuose, už kurį Lietuvos čempionato jis buvo įvertintas pirmąja, o Baltijos šalių – antrąja vieta aukštuminių įkopimų klasėje. E.Markšaitis taip pat mėgino įkopti į antrą pagal aukštį, techniškai sudėtingą viršūnę K2 (8611 m).
Taip pat išskirtinis buvo antrąją vietą Lietuvos ir trečią vietą Baltijos čempionato aukštuminių įkopimų klasėje užėmęs Muztagh Ata viršūnės (7546 m, Kunlun masyvas, Kinija) sėkmingas šturmas. Į ją įkopė Šarūnas Zigmantas, Danguolė Bičkūnienė, Šarūnas Oberauskas, Algimantas Kuras, Tomas Šalkus ir S.Damulevičius, o pastarieji trys alpinistai į viršų lipo ir žemyn leidosi slidėmis.
Tuo tarpu trečią vietą Lietuvos čempionato aukštuminių įkopimų klasėje užėmė Aivaras Sajus, kuris užkopė į gražią Himalajų viršūnę Ama Dablam (6812 m.), Nepale.
Uolinių įkopimų klasėje Lietuvos ir Baltijos čempionatuose pirmąsias vietas susižėrė antrus metus čempionatuose karaliaujantys „Montis Magia“ alpinistai S.Žukauskaitė, Gediminas Simutis ir Arūnas Kamandulis. Antroji vieta Lietuvos alpinizmo čempionate teko Laurai Blėdaitei ir Martynui Pumpučiui. Trečiąją vietą užėmė Robertas Staponkus ir Juras Jorudas.
Baltijos šalių čempionate vertinimai buvo kiek kitokie. Antrąją vietą čia pelnė Latvijos alpinistai Maris Rozenblats, Dzintars Ermins, Edgars Picka. O trečiąją – Lietuvos prizininkai R.Staponkus ir J.Jorudas.
Įvertinti ledo maršrutais kopę alpinistai
Techninių įkopimų klasėje Lietuvos čempionate pirmąją vietą užėmė „Montis Magia“ alpinistų trijulė, kuri pernai gruodį įlipo į vieną gražiausių ir, nors neaukštą, bet vieną sudėtingiausių pasaulio viršūnių Fitz Roy (3375 m, Patagonija, Čilė-Argentina).
Antrąją vietą pelnė Julius Survila ir Vytautas Mažeika už įkopimus Alpėse. Trečioji vieta atiteko Artūro Bazio ir Remigijaus Šiškausko duetui.
Tuo tarpu Baltijos šalių čempionate techninių įkopimų klasėje lietuviai užėmė vieną – pirmąją vietą. Ja buvo įvertinti Julius Survila ir Vytautas Mažeika. Lietuvos čempionų „Montis Magia“ alpinistų pasiekimas dėl skirtingai apibrėžtų čempionatų laikotarpių – Baltijos šalių alpinizmo čempionate buvo vertinami tik 2012 metų įkopimai, nebuvo vertinamas.
Antrąją ir trečiąją vietas Baltijos šalyse užėmė Latvijos alpinistai, atitinkamai, Karlis Bardelis ir Kunnar Karu.
Šįmet Lietuvos alpinizmo čempionate taip pat debiutavo nauja – įkopimų ledu klasė. Joje pirmoji vieta atiteko Aivarui Sajui, kuris, kartu su porininku iš Italijos, įkopė į Peru Andų kalnų puošmeną Alpamayo (5947 m) viršūnę. Antrą vietą užėmė J.Survila ir V.Mažeika įkopę ne vieną ilgą ir sudėtingą ledokritį Norvegijoje. Trečiąja vieta buvo įvertinti taip pat Norvegijoje kopęs Kęstutis Skrupskelis.
Kalnų žygių klasėje Lietuvos ir Baltijos šalių čempionatuose nugalėtojai išsidėstė vienodai. Pirmoji vieta atiteko Donato Zigmanto vadovaujamai grupei (D.Zigmantas, J.Jorudas, Irmantas Kašalynas ir Laurynas Marcinkus), kuri po ilgos pertraukos atliko šeštosios, sudėtingiausios kategorijos kalnų žygį Centriniame Pamyre, Tadžikijoje.
Antra vieta įvertintas Romo Apulskio vadovaujamos 7 žmonių komandos (R.Apulskis, Laurynas Riauba, Vladimir Leonenko, Milda Šličkutė-Šeštokienė, Rima Pozingė, Vaidotas Rimas, Lina Armanskaitė) ketvirtosios kategorijos kalnų žygis Pietų Fanuose, Tadžikijoje. Trečia vieta teko Algimanto Jucevičiaus vadovaujamai grupei (A.Jucevičius, Eugenijus Šimanauskas, Rimvydas Mockus, Raminta Blinstrubytė, Dalia Janušauskaitė, Jūratė Kazakevičiūtė, Arūnas Stakišaitis, Saulius Orla) už trečios sudėtingumo kategorijos žygį Tian Šanio kalnuose. Ši grupė taip pat įkopė į tris naujas viršūnes ir suteikė joms lietuviškus vardus.
Verta pažymėti, kad šių metų rugsėjo mėn. lietuvė Edita Nichols-Uksaitė komercinės ekspedicijos sudėtyje įkopė į dar vieną Himalajų „aštuoniatūkstantininką“ – Manaslu (8163 m). Tačiau įkopimo ataskaita alpinizmo čempionatui nebuvo pateikta.