Sausio 22 dieną Rygoje praėjo 52-asis Baltijos  šalių alpinizmo čempionatas Balticum 2010. Kaip ir 2009 metais, didele taškų persvara nugalėjo lietuviai (99 taškai). Antri vėl liko latviai (53 taškai), treti – estai (6 taškai). Renginio metu buvo išdalinti apdovanojimai. Kartu buvo pagerbti ir Latvijos alpinizmo čempionato prizininkai.

Čempionatas vyko keturiose klasėse: uolinėje, techninėje, aukštuminėje ir kalnų žygių.

Kalnų žygių klasėje visas tris prizines vietas užėmė ir geriausių žygeivių vardus patvirtino Lietuvos atstovai. I ir III vietos atiteko VUŽK komandoms, Žalgirio mūšio 600 metinių proga keliavusiems pagerbti lietuviškos viršūnės į Kirgiziją, Tian Šanio kalnų Karakolo rajoną. Antra vieta atiteko Algimanto Jucevičiaus organizuotos turiados į Altajų dalyviams.
Aukštuminėje klasėje pirmą vietą užėmė bendra lietuvių ir estų ekspediciją į Cho Oyu (8201m) Himalajuose, kuriai vadovavo Saulius Vilius. Antrą vietą teisėjai skyrė lietuvių įkopimui į Ismoil Somoni viršūnę (7495m) Pamyre, trečią – ant kito Pamyro milžino E.Korženevskajos (7105m) lietuvišką trispalvę iškėlusiems alpinistams.
Įnirtinga kova vyko techninėje klasėje. Teisėjų sprendimu, nugalėjo Latvijos alpinistų įkopimas į Bodhona (5138m) viršūnę Fanų (Pamyro Alajaus) kalnuose. Antri liko du lietuvių įkopimai į Monblano masyvo viršūnę Aiguille du Midi (3842m). Trečia vieta skirta dar vienam latvių įkopimui Fanų kalnuose į Zamok (5070m) viršūnę.
Didžiausia konkurencija buvo uolinėje klasėje, kurioje varžėsi 14 lietuvių ir latvių įkopimų. Stipresni šioje klasėje buvo kaimynai, laimėję I vietą už praliptą 7a sudėtingumo maršrutą Italijoje, Arco. Kitas dvi prizines vietas pasidalino lietuviai, pralipę uolinius maršrutus Prancūzijos Alpėse.

Išsamius čempionato rezultatus rasite šioje nuorodoje.

Reikėtų paminėti, kad ypač kukliai čempionatui pasiruošė estai, pateikę tik dvi ataskaitas. Latvių ataskaitų nebuvo aukštuminėje ir kalnų žygių  klasėse, tai ir lėmė ryškią lietuvių persvarą galutinėje čempionato įskaitoje. Kaimynai labiau koncentruojasi į techninius maršrutus, kur sėkmingiausiai ir pasirodė. Latvijos čempionatas vyko tik dvejose klasėse – techninėje ir jungtinėje uolinėje ir ledo klasėje.
Vienintelis estų atstovas Andris paminėjo, kad tai nereiškia, jog estai išsižadėjo kalnų. Pas kaimynus vyksta kartų kaita, o jaunimui dar neįprasta rašyti ataskaitas. Tačiau jaunoji karta ne tik skrenda į Himalajus ir Gruziją, kopia į Europos kalnus (2010m įkopė į Matterhorną), bet ir organizuoja ekspedicijas į Kiniją. Džiugu, kad estai gali pasigirti surastu nauju maršrutu į niekieno anksčiau neįkoptą viršūnę. Susirinkę renginyje pritarė, kad kitais metais Balticum‘ui persikėlus į Estiją ataskaitų apie sėkmingus estų įkopimus tikrai padaugės!

Įdomu buvo sužinoti latvių alpinizmo raidą ir tendencijas. Pas broliukus situacija nėra labai graži, dėl ko kenčia norintys tapti kalniečiais. Pas juos masinės turiados pradedantiesiems neorganizuojamos, į kalnus naujokai išeina tapę alpinistų klubų nariais. Vyksta konkurencinė kova tarp rusiškos ir europietiškos alpinizmo mokyklų.

Rusiška sistema Latvijoje turi gilias tradicijas ir sėkmingai propaguojama Traverss klubo. Klubas į alpinizmą žvelgia per sporto prizmę, organizuoja kalnų technikos mokymus, kasmetines išvykas į buvusios TSSR kalnus. O glaudus bendradarbiavimas su Rusijos alpinistais padeda pasiekti įspūdingų rezultatų. Natalija Zenina 2010 metais tapo pirmąja moterimi Baltijos šalyse, įvykdžiusia Sniego leopardo programą. O visas tris prizines vietas Latvijos čempionato techninėje klasėje iškovojo klubo alpinistai už įkopimus Fanų kalnuose, Tadžikijoje.

Tačiau naujų vėjų ir liberalesnio požiūrio kalnų atžvilgiu įpūsti nori kiti stiprūs laipiotojai ir alpinistai, kritiškai žiūrintys į suvaržytą rusišką sistemą. Jie organizuoja projektus ir keliones daugiausiai į Europos kalnus: Prancūzijos ir Šveicarijos Alpes, Dolomitus Italijoje.

Viena išskirtinė asmenybė tai Karlis Bardelis. Jis sužavėjo ir nustebino savo 2010 metų projektais: solo į Pizz Badile (3308m) Šveicarijoje, 205 m ledo krioklio įkopimu Norvegijoje, naujo uolinio maršruto suradimu į šiauriausią žemyno tašką Nordkapp‘ą.

Renginio metu Latvijos delegacijos iniciatyva sulaukėme kvietimo į bendrą Baltijos šalių draugystės projektą – „On the trail of Snow Leopard“. Jį dar 2009 metų kaimynai ketino pristatyti Balticum‘o metu. Tai 5 viršūnių projektas, užtruksiantis apie 5 metus. Tikslas – kartu organizuoti ekspedicijas ir įkopti penkis septyniatūkstantininkus kalnus. Pirmas jų – Leninas (7134m) – planuojamas jau šių metų rugpjūtį.

Latvių jaunoji karta apgailestauja, kad neturėjo jokių bendrų projektų su lietuviais ir nori ištaisyti šią istorinę klaidą. Tokia jų iniciatyva sveikintina. Būtų labai gražu, kad šis draugiškas projektas startuotų ir sutelktų visus Baltijos šalių alpinistus bendram tikslui.

Daugiau apie projektą papasakos projekto sumanytojas Janis Kimenieks iš Latvijos Aukstkalnu klubo. Kontaktai: Janis.kimenieks@gmail.com, (+370) 26497476 (bendrauja angliškai ir rusiškai).