Devyni – tiek lietuvaičių gegužės viduryje pakėlė sparnus į Aliaską. Vedami vieno bendro tikslo – įkopti į aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūnę Denali (dar vadinamą McKinley vardu). Nors kalnas techniškai nėra labai sudėtingas, tačiau dėl atšiaurių oro sąlygų viršūnę pasiekia mažiau nei pusė kopiančiųjų. 

Lietuvių ekspedicijoje yra keletas didelę kalnų patirtį sukaupusių narių. Komandos sudėtis: Asta Komkaitė, Audrius Ražaitis, Audrius Žiugžda, Darius Vaičiulis, Egidijus Kipurys, Tadas Jeršovas, Tautvydas Žilinskas, Tomas Milašauskas ir vadovas Ernestas Markšaitis. Prieš išvykdami, komandos nariai treniravosi Lietuvoje. Numatoma ekspedicija trukmė beveik mėnuo: gegužės 14 – birželio 12 dienos.

Gegužės 27 dieną Lietuvą pasiekė džiugi žinia. Visas devynetas vėlyvu šturmu gegužės 26 dieną įkopė į aukščiausią Šiaurės Amerikos tašką. Po sėkmingo įkopimo į Denali, užtrukusio 13 – 15 valandų, visi sėkmingai nusileido į šturminę stovyklą.

Kol komanda grožisi Aliaskos gamta, susipažinkite su ekspedicijos chronologija:

Gegužės 16d. Šiandien buvo antra diena Ankoridže – vėl apsipirkinėjom. Vežimais. Snikeriu rekordas – paimta ant kelių žmonių už 180 USD 🙂 Jet lag dar maišo miego ir pakavimosi kortas – lūžo dauguma apie 18 h, kelsis gal 3 nakties, nors dabar jau 2 nakties( rašo dar gyvas Tadas).

17d. Šiandien atvažiavome į Talkeetna, praėjome orientation meeting, išgirdom šių metų statistiką na ir laukėm oro uoste – bazinė stovykla vis buvo uždaryta. Tai ir neišskridome, nors vienu metu jau sakė viską link lėktuvų nešti. Nėra blogai – gyvenam Talkeetna Air Service bunkhouse ir tikrinam vietinių pub‘ų kokybę. Nebloga tokia, su nemokamu internetu ir foosball’u. O oficialius pranešimas spaudai tai būtų gal „Lietuvių alpinistai po ilgų diskusijų ir ryžtingų ieškojimų bei kančių kelių šiandien gavo išsinuomoti sniegžengius“. 🙂 Dabar planas 08:30 ryte antradienį skristi į base camp, iš karto eiti į Ski Hill (Tadas).

18d. Super,ryšys veikia. Komanda nusileido bazinėje stovykloje ir vidurdienį išjudėjo į I stovyklą. Puikios nuotaikos ten ką tik ir įsikūrė.

19d. 06:01. Puikiu oru pasiekėm 3km aukštį. Pradėjo snigti.

20d. Visi sveiki ir laimingi apsistojo 3400. Pusto, matomumas arti 0.Turbūt strigsim kelioms dienoms. 23:08. Šiandien stipriai pusto. Atsikasėm tranšėjas – lauksim geresnio oro ir kol nueis lavinos. Iki Basino reikia 2d gero oro.

21d. 10:33. Valio, pūga baigėsi… Bliamba šąla. Prasimynėm šiek tiek tako į viršų ir ryt bandysim užsinešti dalį mantos už Windy corner.

22d. 07:06 Užsimetėm po 25kg net iki Basino 4400m ir grįžom į 3400m. Vėl pradėjo stipriai snigti. Jei oro sąlygos leis, ryt kelsime stovyklą į Basina.

23d. 08:13. Įsikūrėm 4400. Stiprokas vėjas ir šalčiau. Šį kartą Windy corner atsiskleidė: vejas apie 60km, o gūsiai vertė iš koto. Viskas OK, ryt ilsėsimės.

24d. 09:20. Puikus oras. Higienos procedūros, įrangos remontas ir pasivaikščiojimas į Headwall 5000m. Vakare barbecue. Ryt kraustomės į 5300m.

25d. 08.29 Visi pasikėlėm į 5300. 6h kopimo su supersunkia kuprine ir 5h sniego tvirtovės statyba. Visų savijauta gera, jei neminėti nuovargio. Jei orai neblogės, tai ryt pirmas bandymas visiems kartu būti viršūnėje. Pratinamės prie 5300 aukščio. Daugumai menkas galvos skausmas. Ernestas, Tomas ir Darius išbandė Denali pass. Tik 600 iki viršūnės.

27d. 14:30 05.26 vakare visi 9 įlipo į aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūnę ir ką tik visi sėkmingai nusileido į šturminę stovyklą. Detalės vėliau.

28d. Darius Vaičiulis: Kolektyvas bunda po super sunkaus ir sėkmingo kopimo. Ankstyvas šturmas 10 ekspedicijos dieną, reiškia nepakankamą aklimatizaciją, o kopimas truko 13-15h. Negalėjo šturmo atideti dėl artėjančio ciklono. Šturmo dienos pradžia buvo bloga. Naktį nelaimę patyrė besileidžianti lenkų grupė. 2h nakties stovykla dalyvavo gelbėjimo operacijoje, tai reiškė bemiegę naktį. Ryte kalnas buvo tirštame debesyje, tai startą vis nukeldavome. 12h ryžomes išeiti. Debesys atrodė vis dar grėsmingai. Kopimas į Denali pass užtruko ilgiau nei tikėjomės, nes tokiai dideliai grupei truko gebėjimų optimaliai naudotis slenkančia sauga. Denali pass mus pasitiko milžiniška vėtra. Kilo rimtų abejonių dėl šturmo tęsimo. Visgi visi nusprendė tęsti kopimą. Atrodė beviltiška kova su stichija davė vaisių. Kopiant aukštyn, vėjas silpo. Tačiau pradėjo ryškėti pirmieji nuovargio ženklai. Turbūt dievai buvo gailestingi, nes oras tapo idealus. Paskutinis išbandymas – įspudinga Denali ketera. Ir užtarnautas atpildas – Denali viršūnė. Dalis grupės buvo ypač išsekę, o laukė ilgas ir sudėtingas kelias žemyn naktį. Oras nesikeite – buvo pakankamai šilta, ir jokio vėjo. Galiausiai, patyrę keletą įspūdingų skrydžių žemyn, 1h – I grupė ir 3h – antra grupė sėkmingai nusileido į 5300m.

Visi bunda vis dar pavargę, bet laimingi ir sveiki. Nežinome, ar šiandien išsiruošime žemyn. Dėl greito įkopimo turime ženklų maisto viršsvorį, kurį užsitempėm į viršų dviem kartais. Artinasi blogas oras ir bent 2d kelio. Apačioje labai šilta, todėl didėja ledo plyšių pavojus. Taigi, reikalų dar daug. Sat-tel išsikrauna ir neaišku kada galėsime susisiekti. Jei nebus žinių, tai turbut Sat problema. IKI.

29d. 07:49 Žiauriai karšta diena, vilkdami neįsivaizduojamai sunkias kuprines, apkarstytas kaip kalėdinės eglutės, nusileidome į III stovyklą 3400m.

30d. Iš trečios stovyklos susikrovėm į kuprines ir roges, traukėm į bazinę stovyklą, kur tikėjomės lėktuvo tą pačią dieną.Diena graži ir karšta, sniege klimpom ir dėjom kas kada sniegžengius. Truputį pakritinėjom į plyšius, sėkmingai pasiekėm bazinę stovyklą ir dviem lėktuvais atsiradom Talkeetnoje. Dušas!!!! Maistas!!! Alus!!! Tulikai normalūs!!! 🙂 Dabar baigiame transliaciją iš palydovinio tel – iki pat birželio 12 iš netbooko esant galimybei naujienas vėl transliuos Tadas Jersovas.

31d. Diena #2 Talkeetnoje – sėdejom ir planavom tolimesnes dienas, po to kas pasėdėjo prie upės, kas kanojomis praplaukė porą ežeriukų (nesusisiekiančių) – gerai kai ant tavęs pabudus nekrenta šerkšnas nuo palapinės stogo 🙂

01d. Diena #3 Talkeetnoje – trumpai ir gudriai tariant, nemažai vietinių jau yra apie mus girdėję. Rytoj transferis į Anchorage, kur laukia du išnuomuoti van’ai – road trip around Alaska prasidės! Yeah! 🙂