Juliau, papasakok, kaip pradėjai kopti į kalnus?

Nuo to momento kuomet pats save galėjau pavadinti alpinistu, praėjo 10 metų. Viskas prasidėjo nuo slidinėjimo ir noro sutaupyti slidinėjimo pasui lipant su slidėmis aukštyn ir kartais trumpinant kelią.

Kokie yra Tavo įkopimai, kuriais džiaugiesi?

Pasiekimai… Sunkus klausimas. Didžiausias pasiekimas, kad dar noriu ten lipti. Petit Driu viršūnė Grand North Couloir maršrutu ED1, Hydnefossen WI6 (Norvegija), Grand Capucin Suisses route/ o sole mio 6b+/, Tozall de Mallo Ravier maršrutu 6A+, Central Spur ir kiti panašūs.

Koks buvo sunkiausias Tavo kopimas? Kodėl?

Sunkiausias ir techniškiausias žieminis maršrutas buvo Petit Dru šiaurinė siena Grand North Couluir maršrutu. Sunkiausias ledo maršrutas WI6 Hidnefossen Norvegijoje. Kodėl? Nes pribrendau.

Kaip vertini kitų Lietuvos alpinistų pasiekimus, lygį? Kurie jų daro didžiausią įspūdį? 

Prastai. Mes žemiau viduriuko. Aukštuminiame alpinizme lipami tik klasikiniai maršrutai, klasikiniu stiliumi, be iššūkių. Dauguma techninių maršrutų ar žieminių įkopimų apsiriboja D+/TD sudėtingumu, su gan retomis išimtimis, ledo maršrutai pagrinde lipami ledo laipiojimo „mekose“, kur prakaltos stotys, daug lipančiųjų, dėl to pats lipimas gerokai palengvėja, prisitraukimas ir nusileidimas lengvi, greiti ir nesudėtingi. Didžiausią įspūdį man palieka dauguma Gedimino Simučio įkopimų.

Kokį vieną patarimą duotum kitiems alpinistams, kalnų mylėtojams?
Nebijok tyrinėti, atrasti kažką naujo, nepopuliaraus, o esant reikalui nebijok apsisukti ir grįžti namo – kalnai palauks kito karto.

Kalnai man yra… vieta, iš kurios grįžtu geresnis.

Pirmą kartą atsidūręs kalnuose pagalvojau… kad esu toje vietoje, kur gimsta upės.

Gražiausias prisiminimas ar istorija iš kalnų… nežinau, ar jis labai gražus, bet tai nutiko 2014 m. kopiant su a.a Artūru Baziu, man pralipinėjant sudėtingiausią maršruto atkarpą (Nomine crack) į Petit Dru viršūnę. Žieminis maršrutas, šalta, baisu, sudėtingumas ~6c, A1, M5, baisu. Paėmiau per mažai atotampų, t.y darau didesnius atstumus tarp saugos taškų – iki 5,7 m. Kritinėje vietoje pasidarau saugos tašką, delsiu įsisegti ryšio virvę, o kai mėginu tą padaryti – nepavyksta, negaliu jos pakelti (galvoju, kad dėl trinties). Mėginu dar sykį (virš saugos taško išlipęs gerus 7 metrus), keliu iš visų jėgų virvę, kita ranka laikydamasis už ledkirčio įstatyto į plyšį, praslysta dešinės katės dantis nuo uolos, išsprūsta ranka nuo ledkirčio, bet kita nusitveriu už saugos taško. Tuo momentu suprantu, kad partneris manė, kad aš jau įsisegiau virvę ir ją išėmė apkraudamas savo svoriu. Atsisuku ir šaukiu agonijoje, vos besilaikydamas: „Išduok virvę, b**t!“ Iš apačios pasigirsta Artūro juokas, įsisegu virvę, ilsiuosi. Kai Artūras atlipo į stotį, pasveikino, kad pagaliau nustojau į jį kreiptis JŪS. Abu iš to smagiai pasijuokdavom prisiminę.

 

Trys žodžiai, kuriais apibūdinčiau žmones, kopiančius į kalnus… savanaudžiai, individualistai, svajotojai.

Gražiausia viršūnė… jei iš tų, į kurias esu užlipęs, tuomet Materhornas, jeigu kalbant apskritai apie viršūnes – Cerro Torre ir Laila Peak.

Priežastis, dėl kurios kopiu į kalnus… iš ten grįžtu geresniu žmogumi.

Būdamas kalnuose visada ilgiuosi… šeimos.

Ledkirtis, miegmaišis ar virvė… ledkirtis.

Patiekalas/produktas, kurį visada valgau kalnuose… neišrankus, valgau viską.

Jeigu Lietuvoje būtų kalnai… Lietuvos paviršiaus plotas būtų didesnis.

Filmas apie kalnus, kurį rekomenduotum… „Meru“.

Niekada nekartočiau… nusileidimo nuo Petit Dru byrančiu kuluaru.

Didžiausia baimė… susitupėti/pasenti ankščiau laiko.

Mano savybė, kurią norėčiau pakeisti… tinginystė.

Žmonių savybė, kurią labiausiai vertinu… kuklumas.

Visą gyvenimą gailėčiausi… nesukūręs šeimos.

Didžiausia kvailystė, kurią esu padaręs… be tinkamos patirties su mergina be alpinistinės patirties sulipęs Dent du Geant ir Aigulle du Midi Frendo spur maršrutu.

Muzika be kurios negalėčiau gyventi… rokas.

Knyga, kuri paliko didžiausią įspūdį… „The Blond Knight of Germany“.

Klausimas, į kurį nenorėčiau atsakyti… yra tas pats, kurio nenorėčiau išgirsti.

Interviu formatas yra pasiskolintas iš projekto neissiusticv.com