Artėjant vidurvasariui, daugelis Lietuvos alpinistų ir kalnų mylėtojų iškeliauja į savo metų keliones. Šiais metais populiarios kryptys išlieka Tian Šanis, Kaukazas, Alpės, Pamyras ir Himalajai.

Gausiausius būrius kalniečių surenka A.Jucevičiaus organizuojamos turiados. Kaip teigė Algimantas, vykstantys į Bezengi nesutelpa į du traukinio vagonus. Tai bus didžiausia lietuvių grupė šiemet. Populiariausias Kaukazo kalnas lieka Europos stogas Elbrusas. Ne taip seniai, įkopę 5642 m viršūnę iš šiaurės, sugrįžo „Xgenomo“ komanda. Šiuo metu tuo pačiu maršrutu grupę veda „4 stichijų“ narys Julius Survila. O po kelių dienų išvykti planuoja ir Montis Magia grupė. Dvi grupės iš VGTU TK, vadovaujamos Liudo Marcinkaus ir Andriaus Dubrovskio, vyksta į Svanetiją. Pagrindiniai tikslai – kopti į Laila (3602 m), Tetnuldi (4858 m) ir Kazbeko (5033 m) viršūnes. Kauniečiai iš KTU „Ąžuolo“ taip pat ruošiasi kalnų žygiui Gruzijoje.

Nemažas būrys tautiečių taip pat išvykta į Tian Šanį. Didžiausią būrį sudarys turiados dalyviai, iš kurių stipriausi mėgins pasiekti gražuolę Khan Tengri (6995 m) viršūnę. Klaipėdėčių grupė su Sauliumi Rudnicku priešakyje vyksta į šiaurės Tian Šanį. Pagrindinis jų tikslas – šiauriasias Azijos šešiatūkstantukas Mramornaja stena (6400 m).
Net dvi VUŽK grupės keliauja į Pamyrą. Donato Zigmanto vadovaujama ketveriukė pasiruošusi Korženevskajos kalno traversui ir VI sudėtingumo kategorijos kalnų žygiui. Romo Apulskio vadovaujama grupė rugpjūtį planuoja IV kategorijos žygį. Dar viena klaipėdiečių komanda bandys pasiekti Lenino (7134 m) viršūnę.

Labai ambincingų tikslų vedami į Kiniją mėnesiui išvyksta Šarūno Zigmanto vadovaujama VUŽK komanda. Pagrindinis ekspedicijos tikslas – įkopti ir lietuvišku vardu pavadinti 6849 m aukščio bevardę viršūnę. Be to, komanda tikisi įkopti ir į Mustag–Ata (7546 m) viršūnę bei slidėmis nusileisti iki bazinės stovyklos, tuo siekdami naujo Lietuvos rekordo. Ekspedicija turės palydovinio ryšio priemones, todėl jų žygį bus galima sekti Facebook‘e.

Kiek viso grupių ir alpinistų vyksta šiemet į Alpes, sunku ir besuskaičiuoti. Tarp jų daugkartinių Lietuvos Alpinizmo čempionato prizininkų Mariaus Pulkauninko, „Xgenomo“, Montis Magia ir Jungtinio alpinistų klubo (JAK) grupės. Artūro Bazio vadovaujama komanda po aklimatizacijos ir treniruočių Dolomituose rugpjūtį ketina kopti į Matterhorną.

Net trys aukščiausių Pasaulio viršūnių šturmai nusimato šiemet Himalajuose. Ernestas Markšaitis kartu su porininku iš Švedijos Fredrik Strang šiuo metu yra Karakorume (Pakistanas) ir kopia į Broad Peak (8051 m). Tačiau tai tik aklimatizacinė viršūnė. Jei viskas seksis gerai, Ernestas ir Fredrik ketina kopti į sunkiausią iš Himalajų aštuoniatūkstantininkų – K2 (8611 m). K2 vietinių vadinama Čogori ir yra antra pagal aukštį Pasaulio viršūnė. Iki šiol ją įkopti pavyko tik 284 alpinistams.

Į Karakorumo rajoną taip pat turėjo išvykti šiauliečių grupė. Jai vadovauja daug patirties Himalajuose turintis Saulius Vilius. Grupės planuose (kaip rašoma Baltų žygių Facebook paskyroje) kopti į Hidden Peak (8080 m) ir aplankyti visus Pakistano aštuoniatūkstantininkus kalnus.

Dar vienas ambicingas projektas Lietuvos alpinizmo bendruomenės dėmesio sulauks rudenį. Pirmoji lietuvė, pernai įkopusi į Cho Oyu (8201 m) Edita Nichols, dalyvaus antroje ekspedicijoje į aštuoniatūkstantininką. Manaslu (8163 m) yra aštunta pagal aukštį Pasaulio viršūnė. Į ją Edita ketina kopti be deguonies. 9 žmonių grupei vadovaus patyręs britas Phil Crampton. Ekspediciją bus galima sekti realiu laiku. Edita mielai dalinasi informacija, kaip jai sekasi informuosime dažniau. Šiuo metu ji dirba vienoje skurdžiausių Pasaulio vietų – Nigeryje (vakarų Afrika). Su UN World Food Programme ji dalina maistą tiems, kas juo negali pats pasirūpinti. Rugpjūtį Edita vyks į Šveicariją, kur dvi savaites intensyviai treniruosis Alpėse. Kitais metais Edita ketina kopti į Everestą.

Jei vykstate į kalnus ir norite, kad aprašytume jūsų komandos planus ar patirtus nuotykius, susisiekti keksas@gmail.com.