Lapkričio 7-8 dienomis Lietuvos alpinizmo asociacijos narė, kalnų gydytoja Kastė Mateikaitė dalyvavo ir organizacijai atstovavo UIAA Medicinos komisijos (MedCom) susitikime Bolcane, šiaurės Italijoje. Susitikimas vyko viename iš mokslinių tyrimų centro „Eurac Research” institutų. Nuo šių metų pirmą kartą istorijoje LAA turi savo atstovę Medicinos komisijoje.

Iš įvairių pasaulio šalių atvykę komisijos nariai turėjo galimybę apžiūrėti vieną inovatyviausių laboratorijų pasaulyje „TerraXcube“, duris atvėrusią tik šių metų vasaros pabaigoje. Šioje laboratorijoje gali būti sukuriamos bet kokios klimato sąlygos, keičiant oro temperatūrą, drėgnumą, slėgį, deguonies koncentraciją, sugeneruojant vėją, lietų ar sniegą. Tokiu būdu tiriami fiziologiniai pokyčiai gyvūnų bei žmogaus organizmuose, vykdomi sudėtingi mokymai įvairiomis klimato sąlygomis. Laboratorija jau šiuo metu dalyvauja keliuose hipoksijos (sumažėjusio deguonies kiekio organizme) tyrimuose. Ši laboratorija suteiks galimybę mokslininkams priartinti tyrimų sąlygas prie tikrovės, tuo tarpu išvengiant daugelio trikdžių, pasitaikančių mokslinėse ekspedicijose. Dar daugiau, atsiras galimybė padidinti tiriamųjų skaičių, kai tuo tarpu daugelis su alpinizmu susijusių tyrimų anksčiau buvo atliekami su mažomis tiriamųjų grupelėmis dėl sudėtingų ekspedicijos sąlygų, lėšų ir išteklių trūkumo. O kadangi ši laboratorija sąlyginai netoli, atsiras galimybė ir Lietuvos mokslo žmonėms ja pasinaudoti.

Kartu su „Eurac Reseach“ mokslininkais komiteto nariai dalyvavo simpoziume. Jame diskutuota apie pre-aklimatizacijos naudą ir reikšmę keliaujant į aukštuosius kalnus. Yra tyrimų, rodančių pre-aklimatizacijos efektyvumą aklimatizacijai, taip pat jau yra organizuojamos sėkmingos komercinės kelionės į Everestą (Everest Flash), kurioms pasiruošti naudojama pre-aklimatizacija kelis mėnesius prieš kelionę miegant hipoksijos palapinėse. Vis dėlto bendru sutarimu nutarta, kad stingant konkrečių duomenų (kiek laiko skirti pre-aklimatizacijai, kada pradėti, kokie būdai efektyviausi ir pan), rekomenduoti šio pasiruošimo kalnams būdo UIAA Medicinos komisija dar negali. Taip pat vis dar iškyla diskusija, ar etiška tokiu būdu pasiekti sudėtingiausias viršukalnes, kai tuo tarpu senieji alpinistai dėjo daug pastangų savo pasiekimams įgyvendinti.

„Vis tik Lietuvos kalnų mėgėjams tai galėtų būti puikus būdas, kadangi gyvename beveik jūros lygyje ir neturime palankių sąlygų gerai aklimatizacijai dėl didelių atstumų iki artimiausių aukštikalnių. Greitu laiku bus išplatintas patariamo pobūdžio straipsnis apie šio metodo taikymą”, – sako Kastė Mateikaitė, pirmą kartą Lietuvai atstovavusi UIAA Medicinos komisijoje.

Per dvi dienas trukusį komisijos susitikimą buvo aptartas narių statusas, pabrėžiant aktyvų dalyvavimą komisijos veikloje. Nuspręsta tęsti medicininių rekomendacijų atnaujinimą bei jų vertimą iš anglų į kitas kalbas, orientuojantis į paprastus (ne medikus) alpinistus ir keliautojus.

Vertimų koordinavimas patikėtas būtent K. Mateikaitei. „Džiaugiuosi, kad komisijos nariai parodė pasitikėjimą manimi. Manau, ateityje ir pati įsitrauksiu į pačių rekomendacijų rengimą. Tokiu būdu galėsiu pateikti naujausią su medicina susijusią informaciją mūsų bendruomenei”, – sako K. Mateikaitė.

Daugiau informacijos apie UIAA Medicinos komiteto veiklą ir naudingą informaciją rasite čia