Greičiau nei po mėnesio Italijos mieste Arco startuoja IFSC Pasaulio sportinio laipiojimo čempionatas. Gausia sudėtimi atstovauti šalį ruošiasi ir Lietuvos rinktinė. Kaip vyksta pasiruošimas ir ko trūksta, kad rezultatai būtų dar geresni mielai sutiko atsakyti rinktinės kapitonas ir lyderis Vilimantas Petrašiūnas.

1. Kaip susibūrė Lietuvos sportinio laipiojimo rinktinė? Ar turite ilgalaikių tikslų, kokie jie?
Rinktinė suburta atsižvelgiant į Lietuvos boulderingo taurės varžybų rezultatus, bet šį kartą mūsų federacija priėmė sprendimą taip pat leisti visus norinčius ir galinčius patiems susimokėti reikalingus mokesčius tarptautinei sportinio laipiojimo federacijai (IFSC).
Manau, kad startas tokio lygio varžybose, kiekvienam rinktinės nariui bus labai didelė paspirtis treniruotis ir kaip mes patys sakom „atvers akis“, tai padės suprasti savo lygį ir tikimės nukreips reikiama linkme. Daugumos narių pagrindinis tiklas – sudalyvauti, t.y. pamatyti ir pačiupinėti, kas tai yra. Keli rinktinės nariai jau yra dalyvavę ne vienose tokio lygio varžybose, todėl jų planai ir tikslai yra aukštesni. Norėtųsi patekti į pusfinalį ir išbandyti jėgas tenai.

2. Kaip vyksta pasiruošimas Pasaulio laipiojimo čempionatui? Kokios rinktinės perspektyvos?
Pasiruošimas prasidėjo prieš gerą mėnesį. Visi kartu susitinkam 1-2 kartus į savaitę. Treniruočių metu imituojam varžybų sąlygas, t.y. būna sugalvotos 5-7 trasos, poilsiui ir lipimui skiriam po 4 arba 5 minutes (būtent taip kaip vyksta varžybose). Tokiu būdu pratinamės prie greito trasos „skaitymo“, laiko skaičiavimo (nes turi trasai tik 4 ar 5 minutes), taktikos susidėliojimo, greito atsistatymo po lipimo. Taip pat be bendrų treniruočių visi komandos nariai reguliariai eina į salę, lipa maršrutus, daro jėgos ar lankstumo pratimus.
Kaip jau sakiau, dauguma komandos narių yra naujokai IFSC varžybose. Svarbiausia, kad čempionatas „įpūstų“ dar daugiau motyvacijos treniruotis, dalyvauti ir laimėti. Smarkiai su tokiomis valstybėmis kaip Austrija ar Prancūzija, kurios turi senas laipiojimo varžybų tradicijas, sportininkų įdirbį, nepakovosi. Mes esam naujokai ir turim užaugti.

3.Kas tokie rinktinės nariai ir kokiose rungtyse dalyvaus? 
Rinktinę sudaro 6 nariai. Tai Matas Dominas ir Juozas Bobina iš Kauno, Vilimantas Petrašiūnas, Kipras Baltrūnas, Karolis Rutkauskas ir Rūta Keršulytė iš Vilniaus. Visi lipsime tik boulderingo rungtyje.

4. Ko trūksta, kad galėtumėte pasirodyti dar geriau? Gal žinote, kaip čempionatui ruošiasi lyderiai ir galite palyginti?
Labai plati tema.. galima šnekėti, pasakoti, diskutuoti.
Pirmiausia Lietuvoje nėra kur treniruotis. Visada nustebinam žmones sakydami, jog mūsų šalyje vos 3 salės ir tai tik boulderingo. Žinoma, mums trūksta ir patirties. Patirtis tokiose varžybose yra labai didelis faktorius. Mes įpratę lipti traversus ir vien kybiais. IFSC varžybose trasos dažniausiai būna labai „gudrios“, jas reikia mokėti „skaityti“, trasos dažnai būna „sulipdytos“ iš įvairių formų, vien jėgos kartais neužtenka. Dabar stengiamės savo treniruotėse lipti panašaus stiliaus trasas, kybius susisukam nepatogiai, lipam kampais ir panašiai.
Prancūzai, austrai, slovėnai nuolat daro treniruotes vis kitose salėse, taip susipažįstama su skirtingais kybiais, sienos reljefais, trasų stiliumi. Pvz prancūzų komanda turi savo treniruočių bazę Fontainebleau mieste. Trasas jiems daro profesionalus routesetteris (vienas pagrindinių IFSC routesetter‘ių), tokiu būdu komandos gali pasiruošti tarptautinių trasų lygyje ar stiliuje.

5. Kokios šalys bus jūsų tiesioginiai konkurentai?
Tokiam čempe, kur susirenka daug sportininkų labai sunku išskirti silpnus. Juk tai stipriausi kiekvienos šalies lipikai. Kiekvienas bet kada gali „sužibėti“. Aišku iki favoritų mums dar reikia įgauti patirties, bet mes pasiruošę ir su jais kovoti.
Varžybų start-listas, kaip matai dalyvių DAUG, išskirti kažką sunku.

6. Ką rinktinė veiks po Pasaulio čempionato?
Po čempionato dalis komandos grįš į Lietuvą, treniruosis kitoms varžyboms, kiti liks laipioti Europoje.

7. Kas iš laipiotojų dar galėtų sustiprinti rinktinę?
Manau, kad dabartinę komandą sudaro stipriausi Lietuvos laipiotojai. Galbūt galėtų būti dar kelios merginos, bet žinant merginų lygį joms dar gerokai reikia pasitempti, bent pradėti treniruotis 🙂

8. Kas jūsų treneriai, palaikymo komanda, rėmėjai?
Profesionalaus laipiojimo trenerio Lietuva kol kas neturi nei vieno. Treniruojamės, kaip patys žinom ar pataria kiti sportininkai.
Pirmą kartą IFSC varžybose lipsime su tokia didele palaikymo komanda. Palaikyti komandos į Arco žada vykti keli Miegančių dramblių nariai. Stengsimės palaikyti, parodyti ar pamokyti savo komandos „žalius“ narius visaip kaip mokėsime. LLSA rėmėjų neturi, visas darbas atliekamas savanoriškai ar savo lėšomis.